Sanatsız kalan bir milletin,
hayat damarlarından biri kopmuş demektir...


Mustafa Kemal Atatürk

AKADEMİ AKCAN-KADRO

Akademi Akcan, Türkiye' nin batılılaşma projesi kapsamında, çok önemli bir ekiskliği sanat ve insan adına tamamlamak üzere yola çıkmıştır.

Öğrencilerimize, akademik standartlarda birebir müzik eğitimi vererek sanata duyarlı bir yapı kazandırmanın yanı sıra; müziksel işitme ve ritm duygusunu güçlendirmek, ulusal ve evrensel müziğin seçkin örneklerini tanıtarak müzik kültürünü geliştirmek, ayrıca başarılı olan öğrencilerin uluslar arası müzik festivallerine, master kurslarına, müzik okullarına, yarışmalara katılmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Amacımız sadece batı standartlarını örnek almak değil, aynı zamanda kendi ulusal müzik kültürel kimliğimizi tanıtmak ve anlatmaktır.


AKADEMİ MÜDÜRÜ

İskender Özçelebi - Gitar Eğitmeni

Klasik gitar eğitimine 1979 yılında başlayan İskender Özçelebi, 1983 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi EPH bölümünden mezun oldu. Ardından Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi bölümünde öğrenim gördü.

Akademik eğitimlerinin dışında uluslararası gitar virtüözlerinin atölye çalışmalarına katılarak bilgi ve deneyimini artırdı. Bu arada pek çok konser etkinlikleri gerçekleştirerek, çeşitli radyo ve televizyon programlarına katıldı.

1996-2014 yılları arasında Gazi Üniversitesi Müzik Anabilim Dalında, aynı zamanda 1998-2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi olarak çalışan İskender Özçelebi'nin yetiştirdiği pek çok öğrencisi ülkemizin çeşitli Üniversitelerinde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.
EĞİTMENLER-DANIŞMANLAR


Gonca Ece Geniş - Danışman

1998 yılında Edirne Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’ne girerek Tevfik Aslanov ile viyola çalıştı. Lise eğitimi boyunca çeşitli koro ve orkestra konserlerine katılan Geniş, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi. Burada Prof. Ayfer Tanrıverdi ile viyola, Piyanist Hakan Ekmen ile piyano çalıştı.

Üniversite eğitimi boyunca çeşitli koro ve orkestra konserlerine katıldı. 2006 yılında Yüksek Onur Listesine girerek mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisan sınavlarını ikincilikle kazandı. Yüksek lisans öğrenimi boyunca bir çok halka açık konser ve eşlik görevlerini yürütmüştür.

2009 da “Müzik Öğretmenlerinin Pedagojik Formasyon Derslerini Kullanma Düzeylerine Yönelik Görüşleri” isimli yüksek lisans mezuniyet tezi yayınlanmıştır.

2013 te Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Doktora Programı’na kabul edilmiş ve Prof Nesrin Kalyoncu ile uzmanlık alan dersi kapsamında piyano çalışmalarını devam ettirmiştir.


Arın Aykut - Danışman

Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olan babası Tamer Aykut’un destek ve yönlendirmesi ile müziğe 2000 yılında başladı.

2003 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümüne birinci olarak girmeye hak kazandı. Öğrenimine Menekşe Akar ile başlayan Aykut, 2004 yılında çalışmalarına Öznur Orbay ile devam etti. Bu süreçte bir çok konser veren Arın Aykut, Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölüm Başkanı Emre Şen ile de çalışmalar yaptı.

2011 yılında piyano alanında ki çalışmalarına Sanem Berkalp ile devam etti.

2012 Ağustos ayında Almanya’da düzenlenen ve bir “Erasmus Intensive” programı olan “Art Wihout Limits” organizasyonunda, orkestrada piyanist olarak görev alarak, dünyaca ünlü Würzburg Sarayı’nda konser verdi.

2013 Şubat ayında “Eyvah! Dostum Var!” ve “Hayırdır İnşallah” adlı müzikallerin müzik arajmanını yaptı. Bu Müzikaller Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde seyirci ile buluştu.

2013-2014 “Akademik Yılı”nda Prag’da bulunan Academy of Performing Arts (HAMU) da eğitim gördü. Burada Prof.Dr. Boris Krajny ile piayno, Doç.Dr. Iva Oplistilova ile Orta Avrupa Müziği ve Doç.Dr. Stephan Koutnik ile oda müziği alanında çalışmalar yaptı.

Ayrıca Prague HAMU Gallery’de bir çok oda müziği konseri ve resital verdi.

2013 Nisan ayında ABD de düzenlenen “The World Pianist Invitational” isimli piyano yarışmasında 2500 kişi arasında finale kalarak, ülkedeki önemli sahnelerden biri olan “The John F. Kennedy Center Performing Arts” da yarışma hakkı kazandı.

2015 Ocak ayında Sevda Cenap And Müzik vakfı’nın düzenlemiş olduğu Ulusal Piyano Yarışmasında Juri Üyeliği yapmıştır.

2015 yılında 2003 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nden “Şeref Öğrencisi” olarak mezun olmuştur.


Jale Tagiyeva - Danışman

R. Melikyan Müzik Enstitüsü’nü bitiren Tagiyeva, yüksek lisansını Ermenistan Devlet Konservatuarı’nda yaptı.

2011 Nisan ayında 13. Mersin Nevit Kodallı Çok Sesli Korolar Şenliği’nde görev aldı.

3 nolu Erivan Güzel Sanatlar Lisesi’nde Müzik Öğretmenliği ile başlayan çalışma hayatı Trabzon Armoni Müzik Kursu’nda 2002 yılına kadar devam etti.

Jale Tagiyeva 2002-2010 yılları arasında Bakü Güzel Sanatlar Lisesi’nde görev aldı.


Püren Üstün - Danışman

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı keman bölümüne girerek, Prof. Leda Cenaz ile keman çalışmalarına başladı. Başarılı geçen yarı zamanlı eğitimin ardından tam zamanlı olarak konservatuvar eğitimine devam etti.

Eğitimi süresince keman çalışmalarını Prof. Leda Cenaz, oda müziği çalışmalarını Prof. Ulvi Yücelen ve Erdoğan Davran’la, orkestra çalışmalarını Prof. Hikmet Şimşek ile sürdürdü.

Öğrencilik yıllarında çeşitli uluslararası gençlik orkestraları ile turnelere katılan Üstün, mezuniyetinden sonra ki profesyonel çalışmalarını Tayfun Bozok ile devam ettirdi.

1999-2007 yılları arasında, Misafir Sanatçı olarak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında pek çok yurt içi ve yurt dışı konserlere katıldı.

2007 Ocak ayında Alexander Shustin ile Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde Bach’ın iki keman konçertosunu seslendirdi.

2002 yılından beri Hacettepe Senfoni Orkestrası üyesi olan Püren Üstün, burada ki görevini 2. Keman Grup Şefi olarak sürdürmektedir. Üstün Oda Müziği alanında konserlerine devam etmektedir.


Murat Gülerce - Danışman

13 yaşında Piyano eğitimine başladı. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı/Koro Anasanat Dalı bölümünden mezun oldu.

Piyano çalmayı iyi dereceye getirmekle beraber Besteci Muammer Sun ile bestecilik üzerine çalıştı.

Armoni,kontrpuan ve orkestrasyon konularında müziğin teknikleri üzerine bir eğitim süreci oldu. Yaptığı beste çalışmalarını sosyal medya üzerinden paylaşmakla birlikte Arjantinde bulunan bir kısa film şirketiyle "kısa film müzikleri" alanında yürüttüğü bir proje bulunmaktadır.

Esas olarak piyano pedogojisi konusunda 2013'te Burdur eğitim fakültesinin düzenlediği "piyano öğretiminde pedogojik yaklaşımlar" konulu konferansa katıldı. Türkiye'deki usta piyano hocalarının değerli katkılarından yararlanma şansına erişti.

Mehmet Akif Üniversitesi’nden 2014 yılında aldığı Pedagojik Formasyon Sertifikası bulunmaktadır.